Jihomoravský kraj

                           


Jihomoravský kraj

Jihomoravský kraj je jedním z nejúspěšnějších krajů v historii soutěže – na kontě má několik nejcennějších trofejí i ocenění pro nejlepší podnikatele v oblasti technologií

Společnost EY pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka a ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem (JIC) vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje, jímž se stali manželé a partneři v byznysu, majitelé společnosti Alca plast, s.r.o., Radka Prokopová a František Fabičovic. Alca plast je úspěšnou rodinnou firmou a největším výrobcem sanitární techniky ve střední a východní Evropě, jehož výrobky se exportují do více než 70 zemí světa.

Nezávislá porota, které předsedal Lubomír Stoklásek ze společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, držitel titulu EY Podnikatel roku 2017 České republiky, ocenila u majitelů Alca plastu nejen skvělé týmové vedení společnosti, angažovanost manželů v regionu a zvelebování veřejného prostoru v Jihomoravském kraji, ale především úspěchy jejich firmy doma i ve světě.

To, že jsme byli oceněni v této prestižní soutěži, která má spravedlivá kritéria pro všechny, je pro nás ctí. Firma Alca plast, kterou jsme začali budovat před 20 lety, má dnes 600 zaměstnanců, téměř 2 miliardy obrat a my intenzivně pracujeme na tom, aby se z ní stala firma s globálním významem. Jako patriot z Břeclavi jsem rovněž hrdý na to, že se nám ji podařilo vybudovat právě zde – v kraji, ze kterého pocházím,“ uvádí František Fabičovic, spolumajitel společnosti Alca plast, s.r.o. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje.

František Fabičovic a Radka Prokopová, spolumajitelé společnosti Alca plast, s.r.o. a držitelé titulu EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje

„Titul EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje si většinou odnášejí úspěšné technologické firmy. U letošního ročníku tomu není jinak, je však výjimečný tím, že vůbec poprvé v historii soutěže zvítězila manželská dvojice, což může být obrovskou inspirací pro budoucí ročníky. Manželé Radka Prokopová a František Fabičovic, majitelé společnosti Alca plast, si ocenění zaslouží nejen díky prosperujícímu podnikání se značným mezinárodním přesahem, ale také svým přičiněním o kulturní rozvoj Břeclavska,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

„Cílevědomost, odvaha a smysluplný záměr – to jsou hlavní znaky, které charakterizují úspěšného podnikatele. A úspěšní podnikatelé hrají důležitou roli v pestré mozaice prosperity každého regionu. Jsme si vědomi toho, že právě tito lidé jsou a vždy budou hybnou silou ekonomického rozvoje našeho kraje. To je mimo jiné důvod pro spolupráci kraje se všemi subjekty zastupujícími ekonomickou sféru a také pro jejich podporu,“ uvedl Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje.

„JIC podporuje lidi v rozvoji podnikání, které může měnit svět. Tady na jižní Moravě jich bezpochyby není málo. To dokazuje i soutěž EY Podnikatel roku s velmi kvalitními uchazeči. Za jejich podnikáním stojí často zajímavé příběhy. Mnohdy plné odvahy, ale i riskování, které k podnikatelským začátkům patří. Doufám, že se stanou takovým precedentem a inspirací pro další lidi, kteří se nebudou bát rozjet svůj vlastní byznys,“ uvedl Petr Chládek, ředitel zájmového sdružení pro podporu podnikání JIC.

(zleva) Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje, František Fabičovic a Radka Prokopová, spolumajitelé společnosti Alca plast, s.r.o. a držitelé titulu EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje; Lubomír Stoklásek, předseda poroty, generální ředitel a majitel společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, a.s. společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, držitel titulu EY Podnikatel roku 2017 České republiky

V Jihomoravském kraji byl letos regionální vítěz vyhlášen již počtrnácté. Loňským krajským vítězem i celostátním finalistou se stal Oliver Dlouhý, zakladatel a spolumajitel společnosti Kiwi.com s.r.o., která patří mezi historicky nejúspěšnější české startupy s miliardovým globálním byznysem a zákazníky po celém světě. Jihomoravský kraj je dlouhodobě jedním z nejúspěšnějších krajů v historii soutěže EY Podnikatel roku – vzešli odsud již tři národní vítězové, Kateřina Janků, Moravia IT (2000), Miroslav Řihák, ANECT (2004), a Radim Jančura, Student Agency (2005). Jihomoravský kraj dlouhodobě potvrzuje své prvenství i v technologické oblasti a ze všech krajů republiky drží počtem technologických vítězů a držitelů titulu EY Technologický podnikatel roku prvenství. Z tohoto kraje vzešli technologičtí vítězové a celosvětově úspěšní podnikatelé jako Václav Muchna, Y Soft Corporation (2010), Jaroslav Klíma, TESCAN (2011), Viktor Růžička, BioVendor - Laboratorní medicína (2015) nebo Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o. (2016).

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2018 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky. Partnerem regionálního kola soutěže EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje je JIC (Jihomoravské inovační centrum), zájmové sdružení pro podporu podnikání.

_____________________________________________________________________

Profil vítěze:

Radka Prokopová a František Fabičovic

Alca plast, s.r.o.

Když se František Fabičovic na počátku 90. let rozhodl podnikat, zvolil oblast sanitární techniky, ve které viděl velkou perspektivu. Téměř každý tehdy stavěl nebo rekonstruoval a kvalitní sanity byl nedostatek. Doma v Břeclavi v garáži začal provozovat velko- a maloobchod a po pár letech se přesunul do větších prostor. Radka Prokopová tou dobou v Praze vedla úspěšnou eventovou agenturu. Než se s Františkem vzali, přestěhovala se za ním a svůj obor opustila. V Břeclavi spojili své síly a několikaleté zkušenosti z podnikání v rozdílných odvětvích, navázali na Františkovu původní firmu a v roce 1998 spolu založili Alca plast. V začátcích měli jen málo vlastních výrobků, dnes ve firmě probíhá kompletní vývoj i výroba a široké portfolio čítá téměř 600 sanitárních produktů. Zahrnuje mimo jiné různé typy sifonů, ventilů, vpustí, žlabů a dalších druhů odvodnění, armatury, splachovače nebo WC sedátka. Díky nejmodernějším technologiím a propracovanému designu se firma pyšní řadou mezinárodních ocenění, včetně prestižní Red Dot Award. Je lídrem na českém a slovenském trhu a úspěšně vyváží do více než 70 zemí světa.

S obratem přes 1,3 miliardy korun patří Alca plast mezi nejprestižnější zaměstnavatele v regionu a aktuálně zde pracuje téměř 500 lidí. Zaměstnancům firma poskytuje řadu zajímavých benefitů a samozřejmostí je kontinuální vzdělávání v oboru. Propracovaný systém zahrnuje i vlastní školicí středisko, kterým už prošly na 3,5 tisíce lidí, a to nejen z řad zaměstnanců. Firma také dlouhodobě úspěšně spolupracuje se středními a vysokými školami.

František s Radkou jsou patrioti a v rámci regionálního sponzoringu ročně rozdají nemalé částky. Přispívají na vozíky pro hendikepované a podporují lokální mládežnické fotbalové kluby a řadu kulturních projektů. Firma je partnerem Lednicko-Valtického hudebního festivalu a zaměřuje se i na drobné hudební a taneční soubory. František se také aktivně věnuje myslivosti a ochraně přírody. Již 20 let na Břeclavsku financuje a s láskou buduje oboru Obelisk, unikátní a ceněný krajinářský projekt, díky němuž se do okolní půdy navrátila ztracená voda a řada živočichů. Před pár lety s Radkou ve Valticích založili stejnojmenné vinařství, které si ve velké konkurenci brzy získalo jméno.

Manželé společně vychovávají dvě dnes již téměř dospělé děti. Nejen jim, ale i celému trhu by jako podnikatelský odkaz rádi předali to, že kvalita se vyplácí, a že když člověk opravdu chce, může dokázat téměř cokoliv.

____________________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje

2005: Radim Jančura, Student Agency

2006: Jiří Kaláb, Kaláb – stavební firma

2007: Jiří Fusek, Pivovar Černá Hora

2008: Karel Sázavský, TENZA

2009: Jaroslav Klíma, TESCAN

2010: Václav Muchna, Y Soft Corporation

2011: Jaroslav Klíma, TESCAN ORSAY HOLDING a.s.

2012: Pavel Sobotka, Frentech Aerospace

2013: Libor Bittner, Bioveta, a.s.

2014: Jindřich Životský, OKAY Holding a.s

2015: Viktor Růžička, BioVendor - Laboratorní medicína a.s.

2016: Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o.

2017: Oliver Dlouhý, Kiwi.com s.r.o.

2018: Radka Prokopová a František Fabičovic, Alca plast, s.r.o.

____________________________________________________________________________

EY Česká republika
Twitter
Facebook
LinkedIn
YouTube
Instagram