Kraj Vysočina

Společnost EY s podporou hejtmana Kraje Vysočina, MUDr.  Jiřího Běhounka, vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2015 Kraje Vysočina. Stal se jím Rudolf Penn, ředitel a místopředseda představenstva společnosti Moravské kovárny, a.s.  Loňský titul v kraji získal pan Stanislav Bernard, spolumajitel Rodinného pivovaru BERNARD a.s.

O vítězství Rudolfa Penna rozhodla nezávislá porota, které předsedal Vlastislav Bříza, generální ředitel KOH-I-NOOR holding, držitel titulu EY Podnikatel roku 2014.

„Tohoto ocenění si velmi vážím a mám z něj obrovskou radost. Není to ocenění jen pro mě, ale pro celou skupinu našich firem a naše zaměstnance. Já jsem kormidelník a ukazuji cestu, ale oni odvádějí opravdu dobrou práci,“ sdělil své první dojmy vítěz Rudolf Penn.

Vítěz Rudolf Penn, EY Podnikatel roku 2015 Kraje Vysočina a ředitel a místopředseda představenstva Moravských kováren, a.s. a MUDr. Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina

„Soutěž EY Podnikatel roku není jen o číslech, ale především o zajímavých příbězích. Těší nás, že i v tomto ročníku jsme objevili řadu výjimečných osobností, které mohou být inspirací pro ostatní. Vítěz Rudolf Penn v podnikatelské rodině vyrostl a je to na něm znát. Cení si férovosti a pracovitosti, sází na šikovnost a loajalitu svých lidí a zároveň se nebojí inovací a investic do nových technologií. I díky tomu se mu daří držet náskok před konkurencí,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

„Cesta za úspěchem – ať už osobním nebo podnikatelským je dána pravidly, která podléhají častým změnám.  U úspěšných podnikatelů oceňuji jejich vůli, energii, sílu i odvahu k dosahování dlouhodobých výkonů. Pokud navíc dělají, co je baví, pak je úspěch dvojnásobným zadostiučiněním. Přál bych Vysočině i celé České republice více odvážných lidí, odhodlaných jít za svým cílem a dosáhnout úspěchů, i když to není vůbec snadné,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Vítěz Rudolf Penn a EY Podnikatel roku 2014 Kraje Vysočina Stanislav Bernard ze společnosti Rodinný pivovar BERNARD

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách https://podnikatelroku.cz/nomination/new.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz . Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 21. října 2016.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Do této kategorie může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2016 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let. Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již podesáté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2014) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již sedmý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2017. Novinkou letošního ročníku na celostátní úrovni je Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění, kterou za rok 2016 poprvé udělí hlavní mediální partner soutěže, Česká televize. O tuto cenu se může ucházet jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí českého kulturního dění např. hudební festivaly, filmové projekty, divadla, výstavní činnost atp. Podpora kulturního dění není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a podpora kultury není realizována za účelem dosažení zisku. Více info o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni

„Téměř každý den se díky své práci v kulturní oblasti setkávám s kreativními, talentovanými lidmi, kteří mají obrovský potenciál svoji tvorbou, či svými nápady, kultivovat prostředí, ve kterém žijeme. Často ale realizace dobrého nápadu závisí na finanční nebo materiální podpoře ze strany dalších institucí i jednotlivců. Naštěstí v České republice existuje řada podnikatelů, která si důležitost bohatého kulturního dění pro naši společnost uvědomuje. Byl bych rád, aby se tato cena stala poděkováním za jejich přínos, a, v ideálním případě, i inspirací pro ostatní,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje bude známo v únoru 2017. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2016 České republiky budou vyhlášeny 28. února 2017. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2017 v Monte Carlu.

Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

__________________________________________________________________

Profil vítěze:  

Rudolf Penn, Moravské kovárny, a.s.

„Klíčové je být férový, upřímný a pracovitý.“

Podnikání má v rodině Rudolfa Penna tradici. Vlastní v Rakousku kovárnu a hned po sametové revoluci se začali v ČR rozhlížet po investici. Od roku 1992 je jejich rodinný podnik PENN Ges.m.b.H. se sídlem v Krems an der Donau v Rakousku, vlastníkem 97 % akcií Moravských kováren. Výrobky Moravských kováren jsou určeny z 95 % na export, především do zemí EU, ale i do Brazílie. Orientují se na výrobu zápustkových výkovků z oceli tvářených za tepla pro automobilový a stavební průmysl, drážní techniku či zemědělské a stavební stroje.

Rudolf Penn sází na šikovné lidi, inovace a investice do nových technologií. Díky tomu se firmě daří držet náskok před konkurencí. Velmi si cení loajality svých lidí a za výhodu považuje i historii firmy, která funguje již 50 let. Činnost Moravských kováren je poměrně dost závislá na velkých zakázkách z automobilového průmyslu, a tak Rudolf Penn nerad vzpomíná na období krize, které bylo pro ně zatím nejtěžším obdobím. Krize jim ale paradoxně i pomohla, investovali do automatizace a nyní se jim daří vytvářet stejné a vyšší zisky s menším počtem lidí. Plánem pro nejbližší období je získat zákazníky, kteří se vrací z nejistých trhů Indie a Číny, a pokračovat především ve velkých zakázkách na klíč. Váží si důvěry velkých automobilek, které vědí, že od Moravských kováren mají stoprocentní servis a kvalitu.

Kromě firmy se Rudolf Penn věnuje řadě dalších podnikatelských aktivit, které považuje za své koníčky. V Jihlavě vlastní klub i cateringovou společnost  XANADU, restauraci, hotel, taxi službu i spediční firmu SGM Vysočina. Podporuje také oblíbený festival Sázava Fest. Zároveň obchoduje s rakouskými víny z oblasti, z které pochází jeho rodina. Za své nejsilnější podnikatelské stránky považuje to, že je férový člověk, tvrdě pracuje a umí rychle řešit problémové situace.

__________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Kraje Vysočina

2015: Rudolf Penn, Moravské kovárny, a.s.

2014: Stanislav Bernard, Rodinný pivovar BERNARD a.s.

2007: Josef Jeleček, TEDOM a.s.

__________________________________________________________________

Porota soutěže EY Podnikatel roku 2016

Zdeněk Pelc, předseda poroty, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015

František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012

Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009

Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008

Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006

Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003

Petr Šmída, ENERN, investor

Tomáš Ventura, iDNES.cz, zástupce šéfredaktora

Michal Půr, Euro, šéfredaktor

Petr Šimůnek, Forbes, šéfredaktor


Poradní sbor

Ivan Pilný, předseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

Miroslav Řihák, ANECT, Podnikatel roku 2004

Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002

Petr Koblic, Burza cenných papírů Praha, generální ředitel

Rudolf Rabiňák, Raiffeisenbank, místopředseda představenstva a výkonný ředitel

Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014

Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013

Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011

Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010


Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2016

Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011

Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014

Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012

Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010

Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007

Pavel Baudiš, AVAST Software


Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016

Monika Mudranincová, novinářka

Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014

Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008

Jiří Bárta, NADACE VIA


Porota Ceny České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění

Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt

Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf

Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

David Ondříček, filmový producent Lucky Man Films 

__________________________________________________________________

Twitter: @EY_CeskaRep
Facebook: EY Česká republika Kariéra
LinkedIn: EY
YouTube kanál: EY Česká republika
Instagram: eyceskarepublika