Moravskoslezský kraj

                                        


Moravskoslezský kraj

Společnost EY pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje, prof. Ing. Iva Vondráka, CSc. a ve spolupráci s Moravskoslezským inovačním centrem (MSIC) vyhlásila vítěze a držitele titulu EY Podnikatel roku 2018 Moravskoslezského kraje. Stal se jím Pavel Mohelník, spolumajitel a jednatel společnosti FERRIT s.r.o., která patří mezi světové lídry ve výrobě systémů závěsné důlní dopravy, závěsných lokomotiv a dalších důlních strojů. Svým vlastním know-how, vývojem a v neposlední řadě špičkovou výrobou přesvědčuje FERRIT již přes 25 let zákazníky v Evropě, Chile nebo v Jihoafrické republice a 90 % jeho produkce je dnes určeno pro export.

Nezávislá porota, které předsedal Lubomír Stoklásek ze společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, držitel titulu EY Podnikatel roku 2017 České republiky, ocenila u Pavla Mohelníka především jeho pracovitost, cílevědomost, houževnatost a úspěchy firmy Ferrit doma i ve světě. Moravskoslezský kraj je jedním z nejúspěšnějších v soutěži EY Podnikatel roku – vzešli odsud již tři národní vítězové, Jannis Samaras, Kofola (2011), Adam, Valdemar a Mariusz Walachové, WALMARK (2010) a Pavel Juříček, BRANO Group (2006).

„Těžko hledám slova, protože jsem to vůbec nečekal. Ocenění si velice vážím a nepovažuji ho za své osobní ocenění, ale za ocenění celého kolektivu, bez kterého bychom dnes nebyli tam, kde jsme. Mám skvělé lidi, velké odborníky zapálené pro věc a je to to nejcennější co firma může mít. Rád bych také zdůraznil velkou podporu své rodiny a manželky, bez které by podnikání zejména v začátcích nebylo možné,“ uvedl Pavel Mohelník, spolumajitel a jednatel společnosti FERRIT s.r.o a držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Moravskoslezského kraje.

Pavel Mohelník, spolumajitel a jednatel společnosti FERRIT s.r.o. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Moravskoslezského kraje

„V Moravskoslezském kraji vyhlašujeme regionální vítěze nepřetržitě od roku 2005. Letos byla úroveň přihlášených podnikatelů mimořádně vysoká a dovolím si prozradit, že porota těžce vybírala krajského vítěze. Porotci by nejraději udělili krajské tituly hned dvěma osobnostem, což ale pravidla soutěže nedovolují. V těsném hlasování nakonec zvítězil Pavel Mohelník ze společnosti Ferrit. Svým přístupem k zaměstnancům, rodině, kolegům ve vedení firmy a k podnikání jako takovému je přesně tím podnikatelským vzorem, z kterého si začínající podnikatelé mohou vzít příklad. Blahopřeji a držím mu palce i na celostátní úrovni," říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„Náš kraj je plný odvážných podnikatelů a já jsem upřímně rád, že se rozhodli svůj talent využít právě u nás. V Moravskoslezském kraji se snažíme vytvářet příznivé podnikatelské prostředí, a to nejen pro ostřílené hráče, ale i pro ty, kteří teprve začínají. Věřím, že se s některými z těchto nováčků při jednom z ročníků prestižní soutěže EY Podnikatel roku už brzy setkáme,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který převzal záštitu i nad 14. ročníkem soutěže.

(zleva) Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, Pavel Mohelník, spolumajitel a jednatel společnosti FERRIT s.r.o. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Moravskoslezského kraje, Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY zodpovědný za Moravskoslezský a Olomoucký kraj

„Mám rád tuto soutěž. Nejde jen o to vyhrát, za mě je vítězem každý, kdo se do podnikání pustí a podaří se mu vybudovat úspěšnou firmu s dlouhodobou vizí. Jde o to vystoupit ze stínu, ukázat tu pozitivní tvář podnikání a třeba se tak stát inspirací pro mnohé další, kteří podnikání zvažují. Podnikatelé, které v MSIC potkáváme, mají úžasné příběhy a já věřím, že mnohé z nich uvidíme v dalších ročnících této soutěže,“ uvedl Pavel Csank, ředitel Moravskoslezského inovačního centra, které je podporovatelem krajského kola soutěže v Moravskoslezském kraji.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2018 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky. Partnerem krajského kola soutěže je Moravskoslezské inovační centrum.

_______________________________________________________________________

Profil vítěze:

Pavel Mohelník

FERRIT s.r.o.

 

Když Pavel Mohelník v roce 1993 se dvěma kolegy z bývalého zaměstnání zakládal Ferrit, měl v plánu vybudovat čistě obchodní firmu, která nebude mít více než 10 zaměstnanců. Tímto způsobem podnikali první tři roky, během kterých pochopili, že bez vlastního vývoje a výroby to dlouhodobě nepůjde. V roce 1997 Ferrit koupil první výrobní halu a od té doby se mnohé změnilo. Dnes zaměstnává téměř 300 lidí a patří mezi světové lídry ve výrobě systémů závěsné důlní dopravy, závěsných lokomotiv a dalších důlních strojů. Veškeré know-how vyráběných strojů je majetkem společnosti. V posledních letech Ferrit úspěšně proniká i do oblasti kolové dopravy. Nedávno například představil první český důlní kolový nakladač pro těžbu rud a pracuje na jeho dalším rozvoji.

Roční obrat Ferritu v současnosti přesahuje miliardu korun. Pouze necelých 10 % tvoří tuzemské zakázky. Nejvíce zákazníků má Ferrit v Polsku, následují postsovětské republiky, dále například Čína, Vietnam, Turecko a země Střední a Jižní Ameriky, které podle Pavla Mohelníka skýtají velký potenciál. Nově působí v Indii a cílí i na vybrané africké země. V příštích letech Mohelník a jeho společníci plánují rozvinout export tak, aby Ferrit dodával na všechny kontinenty.

Za dlouhodobým úspěchem firmy podle Pavla Mohelníka stojí především vysoce kvalitní a schopní zaměstnanci a maximální zaměření na zákazníka a jeho potřeby, včetně špičkového servisu a atypických řešení na míru. Významnou část zisku proto Ferrit investuje do inovací a do dalšího vzdělávání svých lidí. Mohelník a jeho kolegové nezapomínají ani na společenskou odpovědnost. V rámci regionu dlouhodobě podporují například sportovní klub invalidů.

Svůj osobní úspěch Pavel Mohelník z velké části přičítá lidem ve svém okolí. Nejen kolektivu ve firmě, ale také rodině, která za ním pevně stojí od počátku podnikání. Přiznává, že obzvlášť v dobách, kdy Ferrit rozjížděl, byl chod domácnosti plně na manželce. Ačkoliv měl Pavel Mohelník v minulosti řadu lákavých nabídek na převzetí od konkurenčních firem, pokaždé odmítl. Jak sám říká, on i jeho společníci nechali ve Ferritu kus života a chtějí, aby se dále rozvíjel a rostl tak jako doposud. Pomoci by měl i Mohelníkův syn, který je dnes ve firmě výkonným ředitelem a stará se o celou operativu. Sám Pavel Mohelník se stále aktivně věnuje obchodu, byť v menším rozsahu než dříve. Rád by za sebou zanechal rostoucí, vysoce konkurenceschopnou a férovou firmu, která bude úspěšná na světových trzích.

_______________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje

2005: Ladislav Kraus, Bochemie

2006: Pavel Juříček, Brano Holding

2007: Tadeáš Franek, Refrasil

2008: Milan Canibal, Karvinská hornická nemocnice

2009: Pavel Bartoš, FITE

2010: Adam, Valdemar a Mariusz Walachové, WALMARK

2011: Jannis Samaras, Kofola

2012: Mieczyslaw Molenda, Gascontrol

2013: Gevorg Avetisjan, Marlenka international s.r.o.

2014: Gevorg Avetisjan, Marlenka international s.r.o.

2015: Rudolf Gregořica, LANEX a.s.

2016: Jan Hasík, HSF System a.s.   

2017: Bohumír Blachut a Erich Stavař, ISOTRA a.s.

2018: Pavel Mohelník, Ferrit s.r.o.

__________________________________________________________________

EY Česká republika
Twitter
Facebook
LinkedIn
YouTube
Instagram