EY vyhlašuje další ročník krajského klání o titul EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje

Již třikrát získali nejvyšší ocenění podnikatelé z Moravskoslezského kraje, který dlouhodobě patří k nejúspěšnějším v počtu nominací.

Ostrava, 22. září 2015 Společnost EY pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka vyhlásila další ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje. Do soutěže EY Podnikatel roku může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců.

Loňským vítězem se již podruhé stal Gevorg  Avetisjan, jednatel a majitel společnosti Marlenka international s.r.o., známý výrobce originálních medových dortů z Frýdku-Místku. Nezávislá porota, které předsedal Jiří Hlavatý ze společnosti JUTA, držitel titulu EY Podnikatel roku 2013, ocenila jeho nesmírnou pracovitost, cílevědomost a houževnatost a především trvale rostoucí obrat i zisk firmy v řádu desítek procent ročně.  Moravskoslezský kraj je jedním z nejúspěšnějších v soutěži EY Podnikatel roku – vzešli odsud již tři národní vítězové, Jannis Samaras, Kofola (2011), Adam, Valdemar a Mariusz Walachové, WALMARK (2010), a Pavel Juříček, BRANO Group (2006).

Gevorg  Avetisjan, jednatel a majitel společnosti Marlenka international s.r.o., dvojnásobný držitel krajského titulu EY Podnikatel roku 2013 a 2014 Moravskoslezského kraje

„Vážíme si slušných podnikatelů, za jejichž úspěchem stojí poctivá práce. Jsou tahouny české ekonomiky, dávají práci desítkám či stovkám lidí, významně pomáhají rozvoji regionů, ve kterých působí, a zároveň zajišťují České republice respekt v zahraničí. Věřím, že jich je mnoho, jen o nich často ještě nevíme. Chtěla bych proto vyzvat veřejnost, aby nám pomohla je objevit. Nominujte podnikatele ze svého města či kraje, kterého si vážíte, ať se o něm mohou dozvědět i ostatní a inspirovat se jeho podnikatelským příběhem,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

„Podnikání a podnikavost jsou kvality a vlastnosti, na nichž je nejen možné, ale také potřebné stavět budoucnost našeho regionu. Nezříkáme se pomoci z centra a potřebujeme ji, avšak  cestu k restrukturalizaci průmyslové základny našeho kraje a od ní vedoucí cestu ke zlepšení jeho sociální situace můžeme startovat také na kapitálu, který je v našich vlastních lidech. Schopnost rozumět technice a rozvíjet ji patří mezi kvality našich lidí, proto podporujeme technické vzdělávání a spolu s ním všechny poctivé podnikatele našeho regionu. Nejsou kreativní pouze z ohledu na vlastní prospěch, jejich aktivity mají i nezanedbatelný sociální rozměr. Proto má tato soutěž naši trvalou podporu, stejně jako Cena hejtmana za společenskou odpovědnost a Inovační firma Moravskoslezského kraje,“ říká Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje.

„Vítězství v soutěží EY Podnikatel roku 2013 Moravskoslezského kraje a zvláštní cena poroty udělená v celostátním finále byla pro mě velkým ocenění, které mi ukázalo, že jdeme v podnikání po správné cestě. Toto ocenění bylo pro mě velkým závazkem a také velkou motivací pro další rozvoj firmy. Opětovné vítězství v roce 2014 potvrdilo, že se nám i nadále daří úspěšně plnit naše cíle, firma neustále roste, rozvíjí se, inovuje a je za námi vidět poctivá práce, díky které se naše výrobky v současné době exportují do celého světa,“ uvedl Gevorg Avetisjan, majitel společnosti Marlenka international s.r.o. a držitel titulů EY Podnikatel roku 2013 a 2014 Moravskoslezského kraje

„Fakt, že nejvyšší ocenění již třikrát putovalo do Moravskoslezského kraje, je jasným důkazem toho, že v kraji máme řadu inovativních, kvalitních a velmi progresivních firem, jejichž produkty jsou světovými unikáty,říká Petra Chovanioková, ředitelka krajské Agentury pro regionální rozvoj v Ostravě.

Vítěz a držitel titulu EY Podnikatel roku 2013 a 2014 Moravskoslezského kraje Gevorg  Avetisjan, majitel společnosti Marlenka international s.r.o. s finalisty krajského kola soutěže 2014 (zleva doprava - Marek Ožana, OCHI - INŽENÝRING, spol. s r.o., Antonín a Roman Vybíralovi, TEMEX, spol. s r. o., Jaromír Witos, 1 Witos s.r.o., Petr Petřík, MEPAC CZ, s.r.o., vítěz Gevorg Avetisjan, MARLENKA international s.r.o., Ladislav Schreiber, Come vending s.r.o., Mojmír Homola, HOMOLA a.s., Jiřina Hajduková, Komas, spol. s r.o., Rudolf Fonš, DAFO - koření, s.r.o. a Leonard Varga, DEVA F-M. s.r.o.)

Z Moravskoslezského kraje pochází nejvyšší počet účastníků soutěže EY Podnikatel roku. Za patnáctiletou historii soutěže mělo adresu z toho regionu 65 firem a tři z nich nakonec slavily celkový úspěch v celostátním kole. Z Ostravska také pochází jedna z celkově nejstarších firem, v době své účasti slavila přes půlstoletí existence (51 let) a jedna z největších, s obratem téměř 10 miliard korun. Nejstaršímu podnikateli z Moravskoslezského kraje bylo 72 let, je tedy jen o čtyři roky mladší než historicky nejstarší zúčastněný podnikatel. Čím se ale sever Moravy naopak nevyniká, je účast žen. V kraji o titul soutěžily jen tři ženy za zmíněných 65 podnikatelů, na celostátní úrovni je přitom jejich zastoupení zhruba 10 %.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatel roku.cz. Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 31. října 2015.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Na tuto kategorii se nevztahuje podmínka osmi zaměstnanců. Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již podesáté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2014) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již šestý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2016.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2015 Moravskoslezského kraje bude známo v únoru 2016. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2015 České republiky budou vyhlášeny 1. března 2016. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2016 v Monte Carlu.

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz.  Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky. Partnerem regionálního kola soutěže EY Podnikatel roku 2015 Moravskoslezského kraje je Agentura pro regionální rozvoj v Ostravě.

_______________________________________________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2015

 • Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014
 • Jiří Hlavatý, předseda poroty, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
 • Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Michal Půr, šéfredaktor Euro
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

O soutěži EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem. Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz