EY vyhlašuje další ročník soutěže o krajský titul EY Podnikatel roku Zlínského kraje

Zlín, 17. září 2015 Společnost EY pod záštitou Stanislava Mišáka, hejtmana Zlínského kraje, vyhlásila další ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Zlínského kraje. Do soutěže EY Podnikatel roku může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců.

Ve Zlínském kraji loni v silné konkurenci zvítězil Pavel Stodůlka, majitel společnosti GEMINI oční klinika a.s. Odbornou porotu zaujal především svou neochvějnou vírou a touhou realizovat svůj sen o špičkové soukromé oční klinice, což se mu nakonec úspěšně podařilo. Dnes je GEMINI největší sítí očních klinik v ČR s desítkami tisíc spokojených pacientů, kterým pomohla změnit život k lepšímu. Ve Zlínském kraji bude regionální vítěz vyhlášen potřetí. Historicky prvními vítězi se stali František a Robert Kudelovi, majitelé Chropyňské strojírny a.s.

Pavel Stodůlka, majitel společnosti GEMINI oční klinika a.s. a vítěz krajského kola soutěže EY Podnikatel roku 2014 Zlínského kraje

„Vážíme si slušných podnikatelů, za jejichž úspěchem stojí poctivá práce. Jsou tahouny české ekonomiky, dávají práci desítkám či stovkám lidí, významně pomáhají rozvoji regionů, ve kterých působí, a zároveň zajišťují České republice respekt v zahraničí. Věřím, že jich je mnoho, jen o nich často ještě nevíme. Chtěla bych proto vyzvat veřejnost, aby nám pomohla je objevit. Nominujte podnikatele ze Zlínského kraje, kterého si vážíte, ať se o něm mohou dozvědět i ostatní a inspirovat se jeho podnikatelským příběhem,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

„Každý okruh činností potřebuje dobré příklady těch, kteří jsou ve svém oboru úspěšní a mohou být vzorem pro své okolí. Podnikání není výjimkou. Jsem rád, že společnost EY už několik let vyhledává příklady dobrého podnikání i ve Zlínském kraji. Jde o to, abychom veřejnosti ukázali, že ve Zlínském kraji žije a úspěšně podniká řada lidí, na něž můžeme být po právu hrdí. Jsou to lidé, kteří jsou dobrým příkladem nejen z obchodního pohledu, ale zejména z pohledu etického, protože slušnost a poctivost je pro podnikání nevyčíslitelnou hodnotou. Jsem rád, že takové podnikatele můžeme ocenit ve Zlínském kraji a jejich úspěch propagovat i za hranicemi kraje,“ říká Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje.

„Podnikání je uskutečňování vize, poskytování služby, vytváření prostředí pro rozvoj spolupracovníků. Vracet zrak patří mezi to nejkrásnější, co můžeme potřebným lidem poskytnout. Na klinice Gemini se nám pro to daří vytvářet co nejlepší podmínky. K tomu je potřeba spojovat podnikatelské a medicínské znalosti. Udělení titulu EY Podnikatel roku 2014 Zlínského kraje mě velmi potěšilo. Povzbuzuji i ostatní podnikatele, aby se do soutěže také přihlásili,“ říká Pavel Stodůlka, majitel společnosti Gemini oční klinika a EY Podnikatel roku 2014 Zlínského kraje.

Helena Sladkovská, ředitelka Business Development pořadatelské společnosti EY, vítěz Pavel Stodůlka, GEMINI oční klinika a.s. a EY Podnikatel roku 2014 Zlínského kraje, Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje, Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY, Adéla Hoffmannová ze společnosti Galard a Robert Kudela, Chropyňská strojírna a.s., držitel titulu EY Podnikatel roku 2013 Zlínského kraje

Právě ze Zlínského kraje pochází jeden z nejstarších účastníků soutěže v historii, v době účasti bylo dotyčnému podnikateli již 75 let. Svou firmu tak zakládal ve věku, kdy již většina z nás pomalu přemýšlí nad důchodem, v 57 letech. Nejmladší účastník zlínského kola soutěže EY Podnikatel roku pak byl se svými 24 lety třikrát mladší. Ze Zlínska také pochází jedna z největších firem soutěže s obratem dosahujícím téměř 7 miliard korun.

Celkově pocházelo v loňském patnáctém ročníku soutěže ze Zlínského kraje jen pět podnikatelů z celkových 84. Možná proto nepřekvapí, že tento region stále čeká na svého zástupce mezi celkovými vítězi. Zajímavostí také je, že nejčastěji se účastník soutěže EY Podnikatel roku na Zlínsku jmenuje Jan nebo Jiří a název jeho firmy začíná na písmeno S.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách https://podnikatelroku.cz/nomination/new.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz . Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 31. října 2015.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Na tuto kategorii se nevztahuje podmínka osmi zaměstnanců. Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již podesáté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2014) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již šestý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2016.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2015 Zlínského kraje bude známo v únoru 2016. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2015 České republiky budou vyhlášeny 1. března 2016. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2016 v Monte Carlu.

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz.  Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

_________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2015

 

 • Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014
 • Jiří Hlavatý, předseda poroty, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
 • Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Michal Půr, šéfredaktor, Euro
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor, Forbes

 

O soutěži EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem. Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz