EY vyhlašuje již jedenáctý ročník krajské soutěže o titul EY Podnikatel roku 2015 Jihomoravského kraje

Jihomoravský kraj je jedním z nejúspěšnějších krajů v historii soutěže – na kontě má několik nejcennějších trofejí i ocenění pro nejlepší podnikatele v oblasti technologií

Brno, 22. září 2015 Společnost EY pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, JUDr. Michala Haška, a ve spolupráci s JIC vyhlašuje další ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje. Do soutěže EY Podnikatel roku může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců.

Loňským krajským vítězem se stal v konkurenci dvanácti úspěšných podnikatelů a podnikatelek z jižní Moravy Jindřich Životský, majitel společnosti OKAY Holding a.s., který přesvědčil nezávislou porotu svým podnikatelským duchem i respektem vůči všem pracovníkům v maloobchodě. V Jihomoravském kraji byl regionální vítěz vyhlášen již podesáté. Je to jeden z nejúspěšnějších krajů v historii soutěže EY Podnikatel roku - vzešli odsud již tři národní vítězové, Kateřina Janků, Moravia IT (2000), Miroslav Řihák, ANECT (2004), a Radim Jančura, Student Agency (2005); i vítězové kategorie Technologický podnikatel roku – Václav Muchna, Y Soft Corporation (2010), a Jaroslav Klíma, TESCAN (2011).

Jindřich Životský, majitel společnosti OKAY Holding a.s a držitel titulu EY Podnikatel roku 2014 Jihomoravského kraje.

„Vážíme si slušných podnikatelů, za jejichž úspěchem stojí poctivá práce. Jsou tahouny české ekonomiky, dávají práci desítkám či stovkám lidí, významně pomáhají rozvoji regionů, ve kterých působí, a zároveň zajišťují České republice respekt v zahraničí. Věřím, že jich je mnoho, jen o nich často ještě nevíme. Chtěla bych proto vyzvat veřejnost, aby nám pomohla je objevit. Nominujte podnikatele z Jihomoravského kraje, kterého si vážíte, ať se o něm mohou dozvědět i ostatní a inspirovat se jeho podnikatelským příběhem,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

„Každý podnikatel, který posouvá laťku svého oboru výš, pomáhá celému regionu a nejen jemu. Vítězové předcházejících ročníků této soutěže to svou prací dokázali a jsem přesvědčen, že i jejich nástupci budou v této tradici pokračovat. Pro mne je soutěž o EY Podnikatele roku šancí, že stále existují úspěšní podnikatelé, kteří představují pro náš region naději na další, nejen hospodářskou prosperitu“, říká JUDr. Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje.

„Soutěž EY Podnikatel roku je pro mne, stejně jako setkání s kolegy podnikateli, inspirativní. Upozorňuje na celospolečenskou důležitost podnikání a pomáhá rozvíjet podnikatelského ducha ve společnosti,“ říká Jindřich Životský, generální ředitel a majitel společnosti OKAY Holding a EY Podnikatel roku 2014 Jihomoravského kraje.

„Úspěšní podnikatelé jsou důležití pro prosperitu celého kraje. Jen firmy z řad vysoce technologicky inovativních podniků, kterým v rozjezdu pomohlo naše Jihomoravské inovační centrum, vytvořily v regionu přes 700 vysoce kvalifikovaných míst. Lidé, kteří se o to přičiňují, si zaslouží ocenit a mohou inspirovat svým úspěchem další. I v zahraničí si čím dál více všímají, že je jižní Morava dobrým místem, kde s podnikáním začít. Potvrzuje to nedávný zájem o brněnský podnikatelský akcelerátor JIC STARCUBE, do kterého se hlásily týmy z více než třiceti zemí všech kontinentů kromě Antarktidy,“ uvedl Jiří Hudeček, ředitel JIC.

Jindřich Životský, majitel společnosti OKAY Holding a.s a vítěz soutěže EY Podnikatel roku 2014 Jihomoravského kraje s finalisty krajského kola soutěže EY Podnikatel roku 2014 Jihomoravského kraje.

Historie soutěže EY Podnikatel roku se v České republice píše již patnáct let a hned první ročník v roce 2000 vyhrála podnikatelka z Jižní Moravy, Kateřina Janků z firmy Moravia IT. Firmy jihomoravských podnikatelů přitom nejčastěji podnikají kromě tradičního výrobního průmyslu právě v IT oblasti. Nejstaršímu podnikateli, který se kdy přihlásil do jihomoravského kola, bylo v době účasti 76 let, tomu nejmladšímu 26. Z celkových 84 účastníků loňského ročníku soutěže bylo 12 z Jihomoravského kraje. To je společně s ročníkem 2013 nejvíce v historii. Zajímavostí také je, že nejčastěji se účastník soutěže EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje jmenuje Jiří a název jeho firmy začíná na písmeno A.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 31. října 2015.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Na tuto kategorii se nevztahuje podmínka osmi zaměstnanců. Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již podesáté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2014) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již šestý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2016.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2015 Jihomoravského kraje bude známo v únoru 2016. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2015 České republiky budou vyhlášeny 1. března 2016. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2016 v Monte Carlu.

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz.  Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky. Partnerem regionálního kola soutěže EY Podnikatel roku 2015 Jihomoravského kraje je zájmové sdružení JIC.

_______________________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje

2005: Radim Jančura, Student Agency

2006: Jiří Kaláb, Kaláb – stavební firma

2007: Jiří Fusek, Pivovar Černá Hora

2008: Karel Sázavský, TENZA

2009: Jaroslav Klíma, TESCAN

2010: Václav Muchna, Y Soft Corporation

2011: Jaroslav Klíma, TESCAN

2012: Pavel Sobotka, Frentech Aerospace

2013: Libor Bittner, Bioveta, a.s.

2014: Jindřich Životský, OKAY Holding a.s.

________________________________________________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2015

 • Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014
 • Jiří Hlavatý, předseda poroty, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
 • Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Michal Půr, šéfredaktor, Euro
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor, Forbes

O soutěži EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem.

Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje již téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz