Majitel GZ Media Zdeněk Pelc bojuje tento týden v Monte Carlu o prestižní titul EY Světový podnikatel roku

► V Monte Carlu probíhá 16. světové finále soutěže EY Podnikatel roku, které vyvrcholí slavnostním galavečerem 11. června 2016
► Český vítěz soutěže EY Podnikatel roku Zdeněk Pelc bude uveden spolu s dalšími 55 národními vítězi z 50 zemí do Dvorany slávy EY Světového podnikatele roku
► Tržby 55 finalistů dosáhly v loňském roce celkem částky 24 miliard amerických dolarů

► Během pětidenního fóra vystoupí například generální ředitelé Paul Polman z Unileveru a Dan Schulman z PayPal nebo Amal Clooney, právnička Doughty Street Chambers specializující se na mezinárodní lidská práva
► V roce 2016 vyhlašuje EY již sedmnáctý ročník této soutěže v České republice. Přihlásit se či nominovat české podnikatele je možné již nyní na www.podnikatelroku.cz

Praha, 8. června 2016 Již tuto sobotu 11. června 2016 večer bude v monackém Salle des Étoiles vyhlášen EY Světový podnikatel roku 2016. O tento prestižní titul se letos utká 55 podnikatelů – vítězů národních soutěží z 50 zemí. Českou republiku bude reprezentovat Zdeněk Pelc, předseda představenstva a majitel společnosti GZ Media, a.s.

 „Jsem rád, že budu v Monte Carlu reprezentovat Českou republiku,“ komentuje svou účast ve světovém finále Zdeněk Pelc. „Veni, vidi  a snažil se dělat věci lépe. Soutěživost a sociální odpovědnost jsou hlavním motorem mé činnosti. Proto na počátku i konci našeho snažení stojí zákazník.“

„V rámci soutěže EY Světový podnikatel roku soutěží ti nejlepší z nejlepších. Jsme hrdí, že letos bude mít Česká republika v tomto prestižním světovém klání podnikatele, jehož firma je ve svém oboru nejlepší na světě. U GZ Media si dnes vinylové desky nechávají dělat nejslavnější světové hvězdy, firma působí celosvětově – nejvíce na západních trzích v USA, Anglii a Francii, ale má ambice uspět i v Asii. Věřím, že příběh Zdeňka Pelce, který bude reprezentovat podnikatele z České republiky, osloví mezinárodní porotu stejně jako nás,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v ČR a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy a dodává: „EY Světový podnikatel roku není jen oslavou všech vynikajících podnikatelů, ale je to rovněž příležitost ocenit podnikatelské příběhy a podnikání jako takové. Podnikatelé přicházejí s novými produkty a službami, vyvíjejí nové podnikové procesy, mění celá ekonomická odvětví, a tím přispívají k ekonomickému růstu.“

Profil vítěze:

Zdeněk Pelc – předseda představenstva a majitel společnosti GZ Media, a.s.

EY Podnikatel roku 2015 České republiky
EY Podnikatel roku 2015 Středočeského kraje

„Klíčové je tvrdě pracovat a vědět.“

Osudové rozhodnutí nevyhodit z Gramofonových závodů staré stroje na lisování vinylu se Zdeňkovi Pelcovi rozhodně vyplatilo. Vinyl vstal z popela a z jeho firmy GZ Media je dnes světová jednička ve výrobě vinylových desek. Vinylové desky si u něj nechávají dělat nejslavnější světové kapely, jako U2 nebo Rolling Stones, díky nim byla firma i na titulní stránce New York Times a v dalších světových médiích. GZ Media se ale nezaměřuje jen na rozmnožování záznamu zvuku, obrazu či software, ale zejména na rozsáhlou polygrafickou výrobu, se specializací na kompletní a dražší produkty, se špičkovým servisem a distribucí. Mezi zákazníky firmy Zdeňka Pelce patří mezinárodní giganti Universal Music, Symantec a Ikea, ale i řada menších firem. Kromě hudebních nosičů firma vyrábí třeba i obaly na prvotřídní skotskou whisky nebo na vyhlášené francouzské parfémy. Nejdůležitějšími trhy jsou pro ně dnes USA, Francie a Anglie. V květnu 2016 plánují otevřít nový podnik v Kanadě, kupují fabriku na jihu USA a chystají se brzy i do Číny. 

Ne vždy se ale dařilo. Po divokém období privatizací přinesli firmě jistotu investoři v čele s Kennethem D. Brodym, bývalým prezidentem Export-Import Bank of the U.S. a partnerem v Goldman, Sachs & Co., který je pro Zdeňka Pelce dodnes byznysovým vzorem. Investice se vyplatila – po 9 letech byl investorům vrácen 14,5 násobek. Dnes GZ Media zaměstnává 2 000 lidí a má obrat přes 2,3 miliardy korun. Úspěch tkví podle Zdeňka Pelce v tvrdé práci, umění přizpůsobit se podmínkám na trhu, komplexnosti a flexibilitě nabídky, v motivaci zaměstnanců a v inovacích. Sází na solidnost, ale také na kreativitu.

Nejdéle sloužící manažer v jedné funkci v České republice (přes 30 let) se před třemi lety rozhodl stáhnout z každodenního řízení a věnuje se nyní z pozice předsedy představenstva spíše rozvoji strategie firmy. Vedení nepředal žádnému ze svých čtyř dětí, ale vychoval si nástupce v Michalovi Štěrbovi, který ve firmě pracuje dnes již třináct let. Volného času však Zdeněk Pelc stále moc nemá. Předal sice pomyslné žezlo, ale svou firmu při její další expanzi na světové trhy hned tak opustit nehodlá.

EY Světový podnikatel roku

I letošní finalisté patří k nejúspěšnějším podnikatelům současnosti:

 • Jejich roční tržby činí celkem cca 24 miliard amerických dolarů;
 • Což je v průměru 496 milionů amerických dolarů na jednu společnost;
 • Za poslední tři roky (2012–15) vzrostly jejich tržby o 74 %;
 • Průměrné tempo růstu tržeb je 20 % ročně; 
 • Celkem dávají práci více než 100 tisícům zaměstnanců, přičemž za poslední tři roky (2012–15) se počet jimi vytvořených pracovních míst zvýšil o třetinu.

Na programu světového finále budou vedle soutěže samotné také přednášky význačných osobností, panelové diskuze a další akce organizované pro soutěžící podnikatele, představitele státní správy a pro špičky podnikatelského světa, včetně vítězů předchozích ročníků EY Světového podnikatele roku. Ambicí letošního setkání je pomoci při hledání odpovědi na otázku, zda nás nové modely podnikání, prosazující se ve stále větší míře díky moderním technologiím, vedou na scestí, nebo zda jsou naopak cestou k dalšímu růstu („ Does disruption knock you off course or inspire new paths to growth?“). Světové finále bude pro všechny zúčastněné mimořádnou příležitostí vyměnit si názory na možnosti, které „nová ekonomika“ přináší, zpochybnit některé zaužívané myšlenkové stereotypy a najít cesty, jak tyto historické změny využít k novému růstu.

Mezi národními vítězi, kteří budou letos v Monaku soutěžit o titul EY Světový podnikatel roku, jsou například: Oswald Loewy, prezident gumárenské společnosti Sempertex S.A. (Kolumbie); Ilkka Paananen, spoluzakladatel herního studia Supercell (Finsko); bratři John a Patrick Collisonovi, zakladatelé platební brány Stripe (Irsko); Say Jim Tan, generální ředitel společnosti IRIS Corporation Berhad, zabývající se digitálními technologiemi (Malajsie); Antonio Armejo, prezident biotechnologické společnosti Ilender (Peru); Nico Jose Nolledo, spoluzakladatel IT společnosti Xurpas Inc. (Filipíny); Richard Steeves, zakladatel společnosti Synergy Health Plc, která poskytuje podpůrné zdravotnické služby (Velká Británie), nebo Andreas Bechtolsheim a Jayshree Ullal z počítačové firmy Arista Networks (Spojené státy). Poprvé se letos v soutěži objeví zástupce Ghany a Trinidadu a Tobaga.

EY Světového podnikatele roku vybírá nezávislá porota složená z národních vítězů předchozích ročníků této soutěže a dalších předních světových podnikatelů. Její rozhodování vychází ze šesti kritérií, která zaručují všem národním vítězům rovné soutěžní podmínky. Těmito kritérii jsou: podnikatelský duch, finanční výsledky, strategická orientace, globální dopad (případ dopad na dané společenství), inovace a osobní integrita/vliv.

Funkce předsedkyně poroty se v letošním roce opět ujala paní Rebecca MacDonald z kanadské společnosti Just Energy Group Inc. Členy poroty jsou:

 • Rosario Bazán, spoluzakladatelka společnosti DanPer (Peru)
 • Ivan Epstein, prezident společnosti Sage International (Jihoafrická republika)
 • Jim Nixon, prezident společnosti Sandvik Venture (Spojené státy)
 • Lance Uggla, generální ředitel společnosti Markit (Velká Británie)
 • Dr. Kar Wong, zakladatel The Advanced Group of Companies (Singapur)
 • Michael Wu, předseda představenstva a generální ředitel Maxim’s Group (Čína)

Mezi přednášejícími se na letošním světovém finále soutěže EY Podnikatel roku objeví například: Paul Polman, generální ředitel společnosti Unilever, Dan Schulman, prezident a generální ředitel společnosti PayPal, Amal Clooney, právnička Doughty Street Chambers specializující se na mezinárodní lidská práva, André Hoffmann, místopředseda správní rady společnosti Roche Holding Ltd., Giuseppe Lavazza, místopředseda představenstva společnosti Luigi Lavazza SpA., a rovněž loňský EY Světový podnikatel roku Mohed Altrad, generální ředitel Altrad Group.

Mezi soutěžícími bylo i letos vybráno pět národních vítězů, kteří v rámci akce nazvané Accelerating Entrepreneurs dostanou v Monaku příležitost podrobněji představit své podnikatelské plány na další růst firmy panelu koučů.


Prestižní titul EY Světový podnikatel roku v předchozích letech například získali: Mohed Altrad, generální ředitel Altrad Group (Francie), 2015, Uday Kotak, místopředseda představenstva a generální ředitel banky Kotak Mahindra Bank Limited (Indie), 2014, Hamdi Ulukaya, zakladatel a generální ředitel společnosti Chobani, Inc. (USA), 2013, Dr. James Mwangi, generální ředitel Equity Bank Limited (Keňa), 2012, Olivia Lum, předsedkyně představenstva a generální ředitelka skupiny Hyflux Limited (Singapur), 2011, Cho Tak Wong, předseda skupiny Fuyao Glass Industry Group (Čína), 2009, Guy Laliberté, zakladatel a generální ředitel Cirque du Soleil (Kanada), 2007, nebo Narayana Murthy, zakladatel a předseda představenstva společnosti Infosys Technologies Limited (Indie), 2003.

Kompletní seznam 55 národních vítězů, kteří se zúčastní letošního světového finále, je uveden na webových stránkách ey.com/weoy.

Zapojte se do 12. června 2016 do diskuze na Twitter prostřednictvím #WEOY
Sledujte novinky také na @EY_EOY (twitter.com / EY_EOY). Tweetujte pomocí #WEOY a připojte se k diskuzi.

#WEOY můžete sledovat i na dalších sociálních sítích: 

Přihlašte se nebo nominujte do 17. ročníku soutěže EY Podnikatel roku v České republice!

V roce 2016 vyhlašuje společnost EY již sedmnáctý ročník této soutěže v České republice. Přihlásit se nebo nominovat výjimečné české podnikatele je možné již nyní na webových stránkách www.podnikatelroku.cz.

O soutěži EY Podnikatel roku
EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem. Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje ve více než 50 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz