Soutěž o titul EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje odstartovala. Kdo se stane čtrnáctým držitelem krajského titulu?

Přihlaste se nebo nominujte výjimečné podnikatele ze svého okolí do největší celosvětové podnikatelské soutěže

Jihomoravský kraj je jedním z nejúspěšnějších krajů v historii soutěže – na kontě má několik nejcennějších trofejí i ocenění pro nejlepší podnikatele v oblasti technologií

Brno, 18. září 2018 Společnost EY vyhlašuje další ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka a ve spolupráci se zájmovým sdružením pro podporu podnikání JIC (Jihomoravské inovační centrum). Do soutěže EY Podnikatel roku lze nominovat podnikatele, jímž je fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Tato společnost musí existovat minimálně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců.

Loňským krajským vítězem se stal Oliver Dlouhý, zakladatel a spolumajitel společnosti Kiwi.com s.r.o., která patří mezi historicky nejúspěšnější české startupy s miliardovým globálním byznysem a zákazníky po celém světě. Přestože věkem patří mezi začínající podnikatele, v Jihomoravském kraji rozhodnutím poroty zvítězil nad všemi zkušenými podnikatelskými matadory. Na slavnostním galavečeru na pražském Žofíně mu bylo uděleno prestižní ocenění finalisty v celorepublikové soutěži. V Jihomoravském kraji byl regionální vítěz vyhlášen již potřinácté. Jedná se o jeden z nejúspěšnějších krajů v historii soutěže EY Podnikatel roku – vzešli odsud již tři národní vítězové, Kateřina Janků, Moravia IT (2000), Miroslav Řihák, ANECT (2004), a Radim Jančura, Student Agency (2005).

Jihomoravský kraj dlouhodobě potvrzuje své prvenství i v technologické oblasti a ze všech krajů republiky drží počtem technologických vítězů a držitelů titulu EY Technologický podnikatel roku prvenství. Z tohoto kraje vzešli technologičtí vítězové a celosvětově úspěšní podnikatelé jako Václav Muchna, Y Soft Corporation (2010), Jaroslav Klíma, TESCAN (2011), Viktor Růžička, BioVendor - Laboratorní medicína (2015) nebo Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o. (2016). Jihomoravský kraj se společně s regionem Praha pyšní nejvyšším počtem startupistů, kteří v soutěži EY Podnikatel roku každoročně měří síly.

„Jihomoravský kraj tradičně dominuje soutěži EY Podnikatel roku počtem přihlášených účastníků. Na jihu Moravy vzniká a působí řada úspěšných technologických firem, které mají potenciál uspět mezi světovou elitou. Nadání pro kvalitní technologické inovace prokázal i loňský finalista národního kola Oliver Dlouhý z globálního start-upu Kiwi.com. Jeho cestovatelská vášeň jej natolik motivovala, že vytvořil jedinečný algoritmus, který změnil světový trh s letenkami. Účast v soutěži mu nakonec přinesla ocenění EY Podnikatel roku 2017 Jihomoravského kraje a EY Začínající podnikatel roku 2017. V Jihomoravském kraji se jistě najde spousta úspěšných podnikatelů, které zatím neznáme. Chtěla bych je vyzvat, aby odložili skromnost stranou, přihlásili se a seznámili nás se svým příběhem. Široká veřejnost určitě také zná ze svého okolí inspirativní podnikatelské osobnosti, kterých si váží. Nezbývá, než aby je nominovali a dali o nich vědět i ostatním začínajícím nebo zavedeným podnikatelům,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

„Z jižní Moravy za dobu konání soutěže EY Podnikatel roku vzešla řada držitelů nejcennějších trofejí a ocenění. Jsou to lidé, kteří ve svém oboru udávají směr – nejen v našem regionu. Ke každému z nich patří vlastnosti, kterých si na lidech cením: vize, jasný cíl a rozhodnost, s jakou za tímto cílem dokáží jít a naplnit jej. Takoví podnikatelé jsou inspirací pro ostatní a přínos pro rozvoj Jihomoravského kraje. Jsem přesvědčen, že i tento ročník soutěže představí takovéto lídry,” uvedl Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje.

Oliver Dlouhý, zakladatel a spolumajitel společnosti Kiwi.com s.r.o., finalista celonárodního finále soutěže, držitel titulů EY Začínající podnikatel roku 2017 a EY Podnikatel roku 2017 Jihomoravského kraje

„Pro mě je hlavní úspěch, že firma funguje a roste. Ocenění v soutěži je taková třešnička na dortu, která, věřím, potěší všechny členy našeho skvělého týmu, protože především díky nim se nám podařilo vyhrát,“ říká Oliver Dlouhý,držitel titulů EY Podnikatel roku 2017 Jihomoravského kraje, EY Začínající podnikatel roku 2017 a finalista celorepublikového finále soutěže pro rok 2017.

„Jsem velmi rád, že v posledních ročnících uspělo mnoho podnikatelů z jižní Moravy. Někteří z nich s JIC úzce spolupracovali a znám je osobně. Právě proto vím, jak moc si ocenění zasloužili za veškeré úsilí, trpělivost a hlavně ochotu dělat svůj vlastní byznys. Dávat ostatním lidem práci a podílet se tak i na rozvoji jižní Moravy. S JIC spolupracuje spousta podnikatelů, kteří by si zasloužili ocenění EY Podnikatel roku. Věřím, že se opět přihlásí hodně inspirativních zástupců firem. Ti řeknou svůj příběh a zároveň budou příkladem pro další podnikatele, kteří s podnikáním začínají nebo teprve nad ním uvažují,“ uvedlPetr Chládek, ředitel zájmového sdružení pro podporu podnikání JIC.

Historie soutěže EY Podnikatel roku se v České republice píše již devatenáct let. V prvním ročníku v roce 2000 zvítězila podnikatelka z Jižní Moravy, Kateřina Janků z firmy Moravia IT. Firmy z Jihomoravského kraje nejčastěji podnikají kromě tradičního výrobního průmyslu právě v oblasti informačních technologií. Nejstaršímu podnikateli tohoto kraje, který se do soutěže přihlásil, bylo v době účasti 76 let, tomu nejmladšímu 26. Z celkových 70 účastníků loňského ročníku soutěže bylo 6 z Jihomoravského kraje.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách https://podnikatelroku.cz/nomination/new.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 21. října 2018.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Do této kategorie může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2018 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2013). Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již potřinácté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2017) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již osmý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2019.

Česká televize, hlavní mediální partner soutěže, letos potřetí udělí Cenu České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění. Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí kultivace českého veřejného života skrze umění (hudební festivaly, výstavní činnost atp.), ale také projekty zaměřené na veřejný prostor (péče o krajinu, kulturní dědictví, architektura atp.). Podpora těchto projektů není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a není realizována za účelem dosažení zisku. Více informací o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje bude známo v únoru 2019. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2018 České republiky budou vyhlášeny 5. března 2019. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2019 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2018 je BMW Group Česká republika.
Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky. Partnerem regionálního kola soutěže EY Podnikatel roku 2017 Jihomoravského kraje je JIC (Jihomoravské inovační centrum), zájmové sdružení pro podporu podnikání.

_______________________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje

2005: Radim Jančura, Student Agency

2006: Jiří Kaláb, Kaláb – stavební firma

2007: Jiří Fusek, Pivovar Černá Hora

2008: Karel Sázavský, TENZA

2009: Jaroslav Klíma, TESCAN

2010: Václav Muchna, Y Soft Corporation

2011: Jaroslav Klíma, TESCAN ORSAY HOLDING a.s.

2012: Pavel Sobotka, Frentech Aerospace

2013: Libor Bittner, Bioveta, a.s.

2014: Jindřich Životský, OKAY Holding a.s

2015: Viktor Růžička, BioVendor - Laboratorní medicína a.s.

2016: Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o.

2016: Oliver Dlouhý, Kiwi.com

________________________________________________________________________________________

O soutěži EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem.

Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje již téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz

O EY

EY je předním celosvětovým poskytovatelem odborných poradenských služeb v oblasti auditu, daní, transakčního a podnikového poradenství. Znalost problematiky a kvalita služeb, které poskytujeme, přispívají k posilování důvěry v kapitálové trhy i v ekonomiky celého světa. Výjimečný lidský a odborný potenciál nám umožňuje hrát významnou roli při vytváření lepšího prostředí pro naše zaměstnance, klienty i pro širší společnost.

Název EY zahrnuje celosvětovou organizaci a může zahrnovat jednu či více členských firem Ernst & Young Global Limited, z nichž každá je samostatnou právnickou osobou. Ernst & Young Global Limited, britská společnost s ručením omezeným garancí, služby klientům neposkytuje. Pro podrobnější informace o naší organizaci navštivte prosím naše webové stránkywww.ey.com/CZ.

EY Česká republika

TwitterFacebookLinkedInYouTubeInstagram

Příloha I

Porota soutěže EY Podnikatel roku 2018

Lubomír Stoklásek, předseda poroty, AGROSTROJ Pelhřimov, EY Podnikatel roku 2017

Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015

František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012

Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009

Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008

Pavel Juříček,BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006

Zbyněk Frolík,LINET, Podnikatel roku 2003

Petr Šmída, ENERN, investor

Tomáš Ventura, iDNES.cz, zástupce šéfredaktora

Michal Půr,Info.cz, šéfredaktor

Petr Šimůnek,Forbes, šéfredaktor


Poradní sbor

Petr Chmela, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016

Vlastislav Bříza, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014

Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013

Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011

Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010

Miroslav Řihák, ANECT, Podnikatel roku 2004

Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002

Ivan Pilný, zmocněnec pro digitální vzdělávání

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

Petr Koblic, Burza cenných papírů Praha, generální ředitel


Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2018
Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011

Jan Hvížďala, JHV - ENGINEERING, EY Technologický podnikatel roku 2017

Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014

Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012

Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010

Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007

Pavel Baudiš, AVAST Software

Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2018Vít Ježek, REKOLA Bikesharing, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2017

Tomáš Masopust, Portus Praha, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016

Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014

Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008

Jiří Bárta, NADACE VIA

Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění

Porota:

Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt

Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf

Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Radana Waldová, spolumajitelka a jednatelka Wald Press, držitelka ocenění Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2016