Pardubický kraj

Vladimír Velebný, majitel holdingu Contipro zvítězil v soutěži EY Podnikatel roku 2014 Pardubického kraje, kterou organizuje společnost EY za podpory Martina Netolického, hejtmana Pardubického kraje. Vladimír Velebný porotu okouzlil celým svým podnikatelským příběhem. Jako vědec-podnikatel začínal před pětadvaceti lety doslova na zelené louce a nyní jeho kyselina hyaluronová dobývá svět. O možnost pracovat ve výzkumu Contipra v Dolní Dobrouči žádají odborníci ze všech světadílů. K tomu Vladimír Velebný významně podporuje vzdělávání dětí a mládeže, např. prostřednictvím programu FYBICH (Fyzika, Biologie, Chemie) nebo Institutu Contipro. Posledním vítězem regionálního kola v Pardubickém kraji se stal v roce 2011 Miroslav Pavlas, předseda představenstva KOVOLIS HEDVIKOV a.s.

Letošní ročník soutěže EY Podnikatel roku se nese v duchu motta „Klíčové je mít odvahu“, která je pro úspěch v podnikání důležitá. Na otázku, co považuje za klíčové pro úspěch v podnikání, odpovídá Vladimír Velebný: „Klíčové je udělat si analýzu trhu, mít stěžejní business, který nás živí, a odvahu zrealizovat své plány a sny.”

Pardubický kraj má pro Vladimíra Velebného velký význam: “My si myslíme, že firma by se k regionu, v němž působí, měla chovat odpovědně. Takže my tomuto regionu (od Žamberku po Ústí nad Orlicí) přejeme a chceme, aby to byl region, ze kterého nebude odcházet to nejcennější – nadaní lidé. Tady vyrůstají na středních školách talentovaní mladí lidé, kteří odcházejí do Prahy a už se nevrací. Je nutné provázat dobrý vzdělávací systém s nabídkou kvalitních pracovních míst. To bychom tomu regionu měli odevzdat. V Žamberku máme naši mateřskou školku, chystáme tu otevření své základní školy zaměřené na přírodní a technické vědy a následovat by měla i jedna třída na gymnáziu, zaměřená na přírodní a technické vědy.“

Vladimír Velebný, EY Podnikatel roku 2014 Pardubického kraje

Získání trofeje pro vítěze soutěže EY Podnikatel roku Pardubického kraje Vladimír Velebný okomentoval: „Mé pocity jsou fantastické. Toto ocenění jsem nečekal. Chtěl bych poděkovat své rodině, spolupracovníkům a všem ostatním.“

„Už patnáct let pomáhá soutěž EY Podnikatel roku nacházet podnikatele, kteří jsou vzorem a inspirací pro ostatní. Letošní jubilejní ročník není výjimkou. Opět se potvrdilo, že v Česku je spousta vynikajících podnikatelů, kteří mají smělé plány, umí je uvést v život, prosadit se v silné konkurenci, motivovat lidi kolem sebe a dát jim práci. Většina z nich uvádí, že klíčem k jejich úspěchu byla vždy především odvaha, skvělí lidé a pokora“, říká Magdalena Souček a dodává: „Představovat veřejnosti ty, kteří podnikají slušně a poctivě, je nesmírně důležité. Těší mě, že i letos soutěž EY Podnikatel roku přináší jedinečné podnikatelské příběhy, které mohou být příkladem a motivací pro ostatní a které potvrzují, že velkého úspěchu lze dosáhnout i při dodržování pravidel fair play,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

„Společnost Contipro je významným zaměstnavatelem nejen v regionu, ale i v rámci celého Pardubického kraje. Přístup pana Velebného k zaměstnancům je svým způsobem unikátní, a proto jsem za jeho vítězství rád. Měl jsem možnost seznámit se s jeho dalšími projekty, které obsahují plány na otevření základní školy se zaměřením na přírodní vědy. Za podobné vize jsme v kraji velice rádi a doufám, že současné nadšení panu Velebnému vydrží i do dalších let,“ uvedl Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách https://podnikatelroku.cz/nomination/new.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz . Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 21. října 2016.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Do této kategorie může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2016 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let. Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již podesáté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2014) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již sedmý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2017. Novinkou letošního ročníku na celostátní úrovni je Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění, kterou za rok 2016 poprvé udělí hlavní mediální partner soutěže, Česká televize. O tuto cenu se může ucházet jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí českého kulturního dění např. hudební festivaly, filmové projekty, divadla, výstavní činnost atp. Podpora kulturního dění není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a podpora kultury není realizována za účelem dosažení zisku. Více info o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni

„Téměř každý den se díky své práci v kulturní oblasti setkávám s kreativními, talentovanými lidmi, kteří mají obrovský potenciál svoji tvorbou, či svými nápady, kultivovat prostředí, ve kterém žijeme. Často ale realizace dobrého nápadu závisí na finanční nebo materiální podpoře ze strany dalších institucí i jednotlivců. Naštěstí v České republice existuje řada podnikatelů, která si důležitost bohatého kulturního dění pro naši společnost uvědomuje. Byl bych rád, aby se tato cena stala poděkováním za jejich přínos, a, v ideálním případě, i inspirací pro ostatní,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje bude známo v únoru 2017. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2016 České republiky budou vyhlášeny 28. února 2017. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2017 v Monte Carlu.

Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

______________________________________________________________

Profil vítěze: Vladimír Velebný, majitel holdingu Contipro

„Klíčové je udělat si analýzu trhu, mít core business a odvahu to zrealizovat.“

Podle zakladatele firmy Contipro Group Vladimíra Velebného je podstatné nenechat se jen unášet nápady, ale mít vždy pevný základ. Core byznys, který vás uživí. Svoje podnikání postavil na kyselině hyaluronové. O jejím obrovském potenciálu pro farmakologické, kosmetické a další využití byl přesvědčený už v osmdesátých letech, kdy pracoval na lékařské fakultě, takže svůj podnik rozjel hned, jak to bylo po revoluci možné. Začínal postupně, prakticky bez peněz. Nejprve se vrhl na výrobu sportovní výživy, kterou bylo možné připravovat v jednoduchých podmínkách, bez speciálního vybavení. To, co vyrobil na obyčejném kuchyňském robotu, prodal a z uspořených peněz si pronajal první laboratoř a rozjel výrobu.

Dnes je Contipro, které sídlí v Dolní Dobrouči u Ústí nad Orlicí, jedním ze světových lídrů v oblasti výzkumu a výroby kyseliny hyaluronové, vlastní na 70 světových patentů. Holding, jehož součástí je Contipro Group, má konsolidované tržby 425 milionů korun. Vladimír Velebný zaměstnává 250 lidí, z toho více než třetinu představují výzkumníci. Aby si je udržel, snaží se jim vytvořit maximálně komfortní zázemí, které staví na důvěře. Tento přístup se mu prý vyplácí. Jeho zaměstnanci tak mají například možnost pracovat v době, která jim vyhovuje, kdykoliv mezi 6. a 22. hodinou, pracovat mohou i z domova. Velebný, jehož jedním z podnikatelských vzorů je Tomáš Baťa, pro své lidi postavil už dva bytové domy. Díky tomu se mu daří přitáhnout a udržet si špičkové odborníky, kteří jsou dnes součástí týmu složeného z osmi národností.

Vladimír Velebný se také aktivně angažuje v regionu. V Žamberku provozuje bez dotací vlastní mateřskou školku, chystá tu otevření své základní školy zaměřené na přírodní a technické vědy a následovat by měla i jedna třída na gymnáziu, zaměřená na přírodní a technické vědy. Jako výkonná ředitelka pracuje v Contipro také jeho žena, se kterou vychovávají malého syna. Jeho velkým koníčkem, kterému se věnuje, když to jde, je sbírání minerálů.

_____________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Pardubického kraje:

2014: Vladimír Velebný, holding Contipro

2011: Miloslav Pavlas, KOVOLIS HEDVIKOV

2009: Martin Rozhoň, VIVANTIS

2008: Petr Lorenc, H. R. G.

2007: Martin Samek, Pacific Direct

2006: Tomáš Brýdl a Filip Brýdl, STORY DESIGN

_____________________________________________________________

Porota soutěže EY Podnikatel roku 2016

Zdeněk Pelc, předseda poroty, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015

František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012

Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009

Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008

Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006

Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003

Petr Šmída, ENERN, investor

Tomáš Ventura, iDNES.cz, zástupce šéfredaktora

Michal Půr, Euro, šéfredaktor

Petr Šimůnek, Forbes, šéfredaktor


Poradní sbor

Ivan Pilný, předseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

Miroslav Řihák, ANECT, Podnikatel roku 2004

Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002

Petr Koblic, Burza cenných papírů Praha, generální ředitel

Rudolf Rabiňák, Raiffeisenbank, místopředseda představenstva a výkonný ředitel

Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014

Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013

Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011

Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010


Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2016

Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011

Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014

Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012

Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010

Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007

Pavel Baudiš, AVAST Software


Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016

Monika Mudranincová, novinářka

Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014

Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008

Jiří Bárta, NADACE VIA


Porota Ceny České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění

Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt

Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf

Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

David Ondříček, filmový producent Lucky Man Films

__________________________________________________________________

Twitter: @EY_CeskaRep
Facebook: EY Česká republika Kariéra
LinkedIn: EY
YouTube kanál: EY Česká republika
Instagram: eyceskarepublika