František a Robert Kudelovi, majitelé Chropyňské strojírny, získali titul EY Podnikatel roku 2013 Zlínského kraje

František a Robert Kudelovi, majitelé Chropyňské strojírny a.s., získali titul EY Podnikatel roku 2013 Zlínského kraje. Trofej si dnes převzali z rukou hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka a Radka Pava z pořádající společnosti EY.

O vítězství Františka a Roberta Kudelových rozhodla nezávislá porota, které předsedal František Piškanin ze společnosti HOPI, držitel titulu Podnikatel roku 2012.

„Toto ocenění nevnímáme jen jako ocenění nás podnikatelů, ale jako ocenění celého podniku a všech zaměstnanců, protože jsme ho obdrželi jenom díky jejich vzorné práci,“ sdělili své první dojmy vítězové František a Robert Kudelovi.

Zleva hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, vítězové František a Robert Kudelovi, majitelé Chropyňské strojírny a Radek Pav, partner z pořadatelské společnosti EY.

„V zemích, které disponují silnou podnikatelskou základnou a příznivým prostředím pro podnikání, roste celková životní úroveň a kvalita života. V České republice se snaží podnikat, uvádět na trh nové výrobky nebo zvyšovat kvalitu služeb jen přibližně každý pátý Čech. Podnikatele je tak třeba všemi dostupnými prostředky podporovat, nejen proto, že dávají práci a pomáhají významně k rozvoji regionů i celé České republiky. Těší mě, že letošní ročník soutěže EY Podnikatel roku opět přináší jedinečné podnikatelské příběhy, které mohou být příkladem a motivací pro ostatní a které potvrzují, že velkého úspěchu v podnikání lze dosáhnout i při dodržování pravidel fair play," říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

„Tato soutěž přispívá k tomu, aby se veřejnost dozvěděla o pozoruhodných podnikatelích, kteří mohou být inspirací a vzorem pro ostatní. Je velmi zajímavé díky soutěži poznat příběhy konkrétních lidí, jimž se podařilo vybudovat prosperující firmy, což by nebylo možné bez originálního počátečního nápadu, odvaze za ním jít a pak samozřejmě bez obrovského úsilí, pracovního nasazení a neustálého držení kroku s novými vývojovými terndy v daném oboru. Je dobře, že titul EY Podnikatel roku 2013 letos získává strojírenská firma, protože strojírenství představuje obor, který má v našem regionu silnou tradici a hlavně, věřím, i perspektivu,“  řekl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2013 České republiky bude, spolu s vítězi v dalších kategoriích, vyhlášeno 4. března 2014 v Praze. Nejvíce „želízek v ohni“ na celostátní titul má letos Praha, následují Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. 

Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční v červnu 2014 v Monte Carlu.

Soutěž spoluorganizuje deník MF DNES a iDNES.cz. Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Soutěž podporují agentura CzechInvest, sdružení TUESDAY Business Network, g82 a US Business School Praha. Mediálními partnery jsou magazín Forbes, týdeník Euro a Český rozhlas 1 Radiožurnál.


Profil vítěze:  František Kudela a Robert Kudela, Chropyňská strojírna, a.s.
František a Robert Kudelovi, majoritní vlastníci Chropyňské strojírny, fabrikou žijí. Když František Kudela v roce 1971 nastupoval jako strojní inženýr do strojírny, svého prvního zaměstnání, na post zámečníka, nemohl ještě vědět, že ji jednou bude se svým synem vlastnit. Byla tenkrát součástí velkého plastikářského závodu Technoplast. V roce 1992 si podal s kolegy privatizační projekt a následně založil akciovou společnost Chropyňská strojírna. Když řízení firmy převzal syn Robert, nastartoval její dynamický rozvoj a strojírna dnes dodává předním automobilkám, jako jsou VW, Škoda nebo BMW, a ve svém oboru patří mezi deset nejlepších hráčů v Evropě. Je významným dodavatelem automatizovaných svařovacích, montážních a dopravních linek. Výrobní program společnosti zahrnuje výrobu svařovacích a montážních přípravků, kontrolních zařízení, jednoúčelových strojů, forem pro vstřikování plastů a elektrorozvaděčů.  Vedle unikátní technologie obrábění, tzv. cubingu, si majitelé firmy nejvíce zakládají na kvalitě svých zaměstnanců a na vysoké produktivitě práce a pracují na další expanzi firmy směrem na východ. Před dvěma lety založili pobočku v ruském Nižném Novgorodu a se společníkem realizovali také akvizici Slavia Tools v Detvě na Slovensku. Po dokončení nové montážní haly v Chropyni pak nakoupili 100 % akcií společnosti Ramira SA se sídlem v Rumunsku. Zvažují také vstup na čínský trh. Automobily jsou společnou vášní obou pánů i ve volném čase. Když jim čas a rodina dovolí, věnují se rádi veteránům.


Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2013

• František Piškanin, předseda poroty, HOPI, Podnikatel roku 2012
• Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
• Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
• Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
• Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
• Pavel Juříček, BRANO Group, Podnikatel roku 2006
• Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 Jana Ryšlinková, děkanka, US Business School Praha
 Petr Šmída, investor, ENERN
 Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
• Pavel Páral, šéfredaktor, Euro
• Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

O soutěži EY Podnikatel roku
EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem.
Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz