Odstartován další ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Olomouckého kraje

EY, pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila, vyhlašuje další ročník soutěže EY Podnikatel roku Olomouckého kraje. Do soutěže EY Podnikatel roku může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky a mít alespoň osm zaměstnanců. Krajským vítězem se v loňském roce stal Cyril Svozil, ředitel a majitel společnosti FENIX Trading, s.r.o., jedné z největších evropských výrobců plošných elektrických topných systémů, která vyváží své produkty do více než 50 zemí světa.

„Už patnáct let pomáhá soutěž EY Podnikatel roku nacházet podnikatelské vzory, kteří jsou inspirací pro ostatní. Většina vítězů soutěže nám potvrdila, že si prošla i těžkými časy - ať již za dob privatizace v 90. letech nebo nedávno v období hospodářské krize. Klíčem k jejich úspěchu byla vždy odvaha, píle a pokora. Jsem si jistá, že v Česku je spousta dalších skvělých podnikatelů, kteří mají smělé plány, umí je uvést v život, prosadit se v silné konkurenci, motivovat lidi kolem sebe a dát jim práci. Mnozí z nich už to dávno dokázali, jen o nich veřejnost ještě neví. Chtěla bych je vyzvat, aby se do soutěže přihlásili. Těšíme se na všechny podnikatelské příběhy, které nám letošní jubilejní ročník soutěže představí,“ zve k účasti v soutěži Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

„Jsem velmi rád, že mohu opětovně podpořit soutěž EY Podnikatel roku Olomouckého kraje. Vnímám ji jako jedinečnou příležitost firem prezentovat výsledky své práce, ale také jako pozitivní inspiraci a motivaci ostatním. Oceňuji, že při hodnocení je kladen velký důraz nejen na ekonomické výsledky firmy, ale také na osobnostní a morální vlastnosti samotného podnikatele. Výsledky soutěže dlouhodobě ukazují, že v našem kraji máme úspěšné podniky, které umí zajistit obyvatelům našeho regionu tolik potřebná pracovní místa. Věřím proto, že i letos bude o titul EY Podnikatele roku Olomouckého kraje usilovat co největší množství zájemců. Již teď přeji výherci mnoho úspěchů v celorepublikovém, případně i mezinárodním klání soutěže,“říká Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.

„Soutěž miumožnila nahlédnout i mimo můj obor, do širokého a bohatého spektra českého podnikatelského světa. Ačkoliv podnikám již 25 let , i pro mne bylo úžasně pozitivním překvapením , kolik nesmírněpracovitých lidí s úžasnými nápady zde naleznete a jakou tvůrčí silu reprezentují. Je to skutečný základ našeho blahobytu a pokud je neztratíme, nezničíme jejich iniciativu či jinak je od jejich aktivity neodradíme, nemáme se skutečně čeho bát!Soutěž tak významně posílila můj vrozený a pečlivě opečovávaný optimismus!“, říká Cyril Svozil, ředitel společnosti FENIX Trading a EY Podnikatel roku 2013 Olomouckého kraje.

Nominace do soutěže budou přijímány do 31. října 2014. Nominační formulář je přístupný na stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Nominovat nebo poslat tip na podnikatele do soutěže může kdokoliv, tedy třeba také jeho kolega, zákazník, zaměstnanec nebo příbuzný.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kriteria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimo podnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Pro tuto kategorii se nevztahuje podmínka osmi zaměstnanců. Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již podeváté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé, podnikající alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2014 Olomouckého kraje bude známo v únoru 2015. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2014 České republiky budou vyhlášeny 3. března 2015. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2015 v Monte Carlu.

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Soutěž spoluorganizuje deník MF DNES a iDNES.cz. Spoluorganizátorem soutěže EY Společensky prospěšný podnikatel roku je společnost RSBC. Soutěž podporují agentura CzechInvest a sdružení TUESDAY Business Network. Mediálními partnery jsou magazín Forbes, týdeník Euro a Český rozhlas Radiožurnál. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky

___________________________________________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2014

Jiří Hlavatý, předseda poroty, JUTA, EY Podnikatel roku 2013

František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012

Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011

Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009

Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008

Pavel Juříček,BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006

Zbyněk Frolík,LINET, Podnikatel roku 2003

Petr Šmída, investor, ENERN

Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz

Michal Půr, šéfredaktor, Euro

Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes