Titul EY Podnikatel roku 2013 Jihomoravského kraje získal Libor Bittner, ředitel a předseda představenstva společnosti Bioveta, a.s.

Společnost EY pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, JUDr. Michala Haška a ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem dnes vyhlásila jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2013 Jihomoravského kraje. Stal se jím ředitel a předseda představenstva společnosti Bioveta, a.s., Libor Bittner, který dnes převzal trofej z rukou náměstka hejtmana kraje Romana Celého. V Jihomoravském kraji byl regionální vítěz vyhlášen již podeváté, loni zvítězil Pavel Sobotka ze společnosti Frentech Aerospace s.r.o. 

O vítězství Libora Bittnera rozhodla nezávislá porota, které předsedal František Piškanin ze společnosti HOPI, držitel titulu Podnikatel roku 2012.

„Ocenění mě velice příjemně překvapilo. Jsem nadšen a vnímám ho jako motivaci do další práce. Úspěchy společnosti Bioveta, a.s., a to kde je dnes, jsou společným dílem nás všech – mých spolupracovníků a partnerů, “ sdělil své první dojmy vítěz Libor Bittner.

 „V zemích, které disponují silnou podnikatelskou základnou a příznivým prostředím pro podnikání, roste celková životní úroveň a kvalita života. V České republice se snaží podnikat, uvádět na trh nové výrobky nebo zvyšovat kvalitu služeb jen přibližně každý pátý Čech. Podnikatele je tak třeba všemi dostupnými prostředky podporovat, nejen proto, že dávají práci a pomáhají významně k rozvoji regionů i celé České republiky. Těší mě, že letošní ročník soutěže EY Podnikatel roku opět přináší jedinečné podnikatelské příběhy, které mohou být příkladem a motivací pro ostatní a které potvrzují, že velkého úspěchu v podnikání lze dosáhnout i při dodržování pravidel fair play," říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

„Soutěž EY Podnikatel roku si za dobu svého konání získala prestiž a důvěru. Svědčí o tom také přehled dosavadních vítězů jihomoravského kola. Úspěšní podnikatelé představují pro náš region naději. Jihomoravský kraj se podle svých možností snaží zejména vytvářet podmínky těm, kdo s podnikáním začínají. Ať jde o dotační program pro začínající podnikatele nebo budování podnikatelských inkubátorů pro nové firmy využívající inovačních technologií,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Zleva stojí Pavel Juříček, generální ředitel a předseda představenstva BRANO GROUP, člen poroty soutěže EY Podnikatel roku a Podnikatel roku 2006, vítěz Libor Bittner, ředitel a předseda představenstva společnosti Bioveta, Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY, Roman Celý, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje a Jiří Hudeček, ředitel Jihomoravského inovačního centra.

Podle Jiřího Hudečka, ředitele Jihomoravského inovačního centra, které je spoluorganizátorem akce v Jihomoravském kraji: „Jižní Morava už neznamená jen víno, stále silnější střední i mladší generace především technologických podnikatelů dává regionu novou tvář. I díky soutěži EY Podnikatel roku se daří tuto novou identitu regionu zviditelňovat a dosazovat do ní konkrétní tváře a jejich úspěchy. Jsem rád, že se na tom JIC může podílet a pomoci tomu, aby Jihomoravané vnímali svůj region jako místo, kde se podnikání daří, a oceňovali, že tu při rozjezdu i rozvoji byznysu získají jedinečnou podporu, a to především služby jako konzultace, zprostředkování kontaktů nebo mentoring od zkušených podnikatelů. Odvahu překonat strach z rizik podnikání pak už musí najít sami.“

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2013 České republiky bude, spolu s vítězi v dalších kategoriích, vyhlášeno 4. března 2014 v Praze. Nejvíce „želízek v ohni“ na celostátní titul má letos Praha, následují Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. 

Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční v červnu 2014 v Monte Carlu.

Soutěž spoluorganizuje deník MF DNES a iDNES.cz. Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Soutěž podporují agentura CzechInvest, sdružení TUESDAY Business Network, g82 a US Business School Praha. Mediálními partnery jsou magazín Forbes, týdeník Euro a Český rozhlas 1 Radiožurnál.


Profil vítěze:  Libor Bittner, Bioveta, a.s.
Úspěšný podnikatelský příběh Libora Bittnera potvrzuje, jak je důležité být ve správný čas na správném místě. Těšně před ukončením aspiratury na vysoké škole našel v novinách inzerát s nabídkou zaměstnání ve společnosti Bioveta. Když tenkrát konkurz vyhrál, ještě netušil, jak mu to obrátí život naruby. Společnost Bioveta, původně založená roku 1918, začala svou novodobou úspěšnou historii psát v roce 1995, kdy byl státní podnik zprivatizován formou veřejné soutěže právě Liborem Bittnerem a jeho společníky.
První velký úspěch jim přinesla vakcína proti vzteklině lišek. Vyvinuli tehdy vakcínu na nemoc, na kterou i dnes umírají tisíce lidí např. v Indii nebo v Rumunsku. Začali v ČR, pak se přidalo Srbsko, Polsko a dnes vakcínu dodávají do patnácti zemí Evropy. Firma Libora Bittnera má v současnosti 550 zaměstnanců a zná ji odborná veterinární i chovatelská veřejnost po celém světě. Je součástí skupiny Bioveta Holding se čtyřmi divizemi – veterinární, humánní, divizí biologických testací a divizí dodávek laboratorních zvířat. Vyrábí na 150 druhů veterinárních přípravků k diagnostice, prevenci a léčbě onemocnění psů, koček, koní, skotu, prasat, ovcí, drůbeže a dalších zvířat. Za úspěchem firmy stojí dle jejího majitele neustálé sledování trhu, investice do rozvoje a výzkum a vývoj nových produktů. Výhodou oboru je podle Libora Bittnera také to, že ho na rozdíl od řady jiných odvětví příliš neovlivnila krize – oočkovat psa nebo odčervit koně zkrátka musíte. Libor Bittner se chce nyní více zaměřit na expanzi na zahraniční trhy v Rumunsku, Polsku a Ukrajině a na rozvoj humánního programu. Ve volném čase rád jezdí na koni, je aktivním parkurovým jezdcem, rád lyžuje a hraje tenis.


Držitelé titulu EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje
2005: Radim Jančura, Student Agency
2006: Jiří Kaláb, Kaláb – stavební firma
2007: Jiří Fusek, Pivovar Černá Hora
2008: Karel Sázavský, TENZA
2009: Jaroslav Klíma, TESCAN
2010: Václav Muchna, Y Soft Corporation
2011: Jaroslav Klíma, TESCAN
2012: Pavel Sobotka, Frentech Aerospace


Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2013

• František Piškanin, předseda poroty, HOPI, Podnikatel roku 2012
• Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
• Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
• Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
• Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
• Pavel Juříček, BRANO Group, Podnikatel roku 2006
• Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 Jana Ryšlinková, děkanka, US Business School Praha
 Petr Šmída, investor, ENERN
 Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
• Pavel Páral, šéfredaktor, Euro
• Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

O soutěži EY Podnikatel roku
EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem.
Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz